2011. február 12., szombat

Létezik-e férfi-nő barátság...?







Állandóan visszatérő téma, hogy létezik-e barátság férfi és nő között. Úgy, hogy nem volt, nincs, és nem is lesz a felek között olyasmi, ami túllép a barátság keretein. Mert ha van lelki összhang, akkor nehéz elkerülni, hogy a szerelem, a szex belépjen a képbe.

A férfiak és nők közötti barátság kérdése meglehetősen problematikus. Ezt talán Karinthy ragadta meg legtömörebben és legtalálóbban: „Létezhet-e férfi és nő között igazi barátság?
Ha igen,
akkor miért nem?”
Azok szerint, akik hitet tesznek eme barátságtípus mellett, elsősorban nem férfiak és nők, hanem emberek vagyunk.
A barátok nem testi, hanem lelki síkon közelednek egymáshoz. Arra vágynak, hogy legyen, aki meghallgatja őket, akire számíthatnak, és akinek ugyanezt nyújthatják.
Aki előtt nem kell a szokásos férfi-nő játékot eljátszani, akivel őszintén lehet beszélni. Aki olyannak lát, amilyenek tényleg vagyunk.
Akivel egyszerűen csak jó beszélgetni ,bármiről.

A szkeptikusok azonban úgy gondolják, hogy az önzetlen barátságot előbb, utóbb megzavarja a két nem közötti erotikus vonzás.
Igaz, hogy mindannyian emberek vagyunk, ám nem hagyható figyelmen kívül, hogy a férfi és a nő két pólust képez.
A pólusok közötti vonzás pedig általában kikerülhetetlen, mert ösztönös. Nagyon ritka, ha az ellenkező nemű lelki társak között ez egyáltalán nem merül fel.
Valószínűleg csak akkor nem, ha fizikailag mindketten oly mértékben eltérnek a másik ízlésétől,
hogy a lelki összhang ellenére sem alakul ki testi vonzalom.
Általánosságban elmondható, hogy aki épp párkapcsolatban él és van ellenkező nemű barátja, az hinni szokott benne, hogy létezik őszinte, szexmentes férfi-nő barátság, míg párja nagy valószínűséggel nincs meggyőződve erről. Féltékenysége pedig nem is nélkülöz minden alapot, hiszen hallottunk már olyan történeteket, hogy barátságnak induló kapcsolat vezetett megcsaláshoz, majd szakításhoz, váláshoz.
De miért is olyan ritka a valódi barátság férfi és nő között?
A szexuális vonzalom és a szerelembe esés veszélye mellett azért, mert a két nem barátság,felfogása is meglehetősen eltérő.


 
KÖSZÖNÖM SZÉPEN,
HOGY MEGLÁTOGATTÁL,NEHAGYJÁL ITT HOZZÁSZÓLÁS NÉLKÜL.


3 megjegyzés:

  1. A férfibarátság..!

    A férfiaknak általában több barátjuk van, mint a nőknek. Ennek oka egyrészt a génjeikben hordozott ősi kód, hiszen régen együtt vadásztak és harcoltak. Másrészt többet vannak távol otthonuktól, általában több a szabadidejük, és társadalmilag is elfogadottabb, hogy össze-vissza mászkálnak, kocsmáznak, kártyáznak, sportolnak. Egyes nézetek szerint a legtöbb férfibarátság valójában nem is igazi barátság, inkább csak sporttársi kapcsolat, ivócimboraság, azaz felszínes haverság. A szorosabb férfibarátságokra sem jellemző, hogy a felek őszintén megbeszélnék egymással szorongásaikat, félelmeiket, gyengeségeiket, érzelmeiket. A férfiszerephez ugyanis hozzátartozik az erő és a magabiztosság, legalábbis annak látszata.

    VálaszTörlés
  2. A női barátság..!

    A nők barátsága egészen más jellegű. A baráti találkozók fő témája a lélek rejtelmeinek kutatása és feltárása, az érzelmek, a kapcsolati problémák kitárgyalása és közös megoldás-keresés. A hagyományos nézet szerint a női barátságok felszínesek és intrikusak, ám ez legtöbbször nem igaz. A torz kép valószínűleg abból fakad, hogy a férfiak nem értik meg a női barátság mélységét, amely számukra kissé talán ijesztő is. Ezért inkább lenézik a,lelkizést.

    VálaszTörlés
  3. Ahogy a problémát az eltérő tulajdonságok jelentik, úgy éppen ezek teszik vonzóvá is a vegyes barátságokat.

    Sok férfi vágyik például odafigyelésre, megértésre, ám ezt cimboráitól nem kapja meg. Az sem utolsó szempont, hogy a női barát előtt nem kell játszani a tökéletes macsót, kimutathatják gyengeségeiket, sebezhetőségüket is.

    A nők számára pedig felüdülést jelent, hogy nem kell mindig lelkizni, mélyenszántóan kivesézni és boncolgatni a dolgokat.

    Néha épp a könnyedebb, humoros megközelítés a nyerő.

    Persze a túl nagy különbségek nem használnak a barátságnak.

    Talán azért is egyre gyakoribb a vegyes barátság, mert manapság a férfiak egy része nőiesebbé vált, a nők pedig férfiasabbá – legalábbis lelki értelemben.

    VálaszTörlés